کارخانه‌ها شیرخام ارزان می‌خرند و لبنیات گران می‌فروشند

رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری دامداران با بیان اینکه کارخانه‌ها شیرخام ارزان می‌خرند، لبنیات گران می‌فروشند گفت: علاوه بر این کارخانه‌ها نرخ دلبخواهی تعیین می‌کنند، پول دامداران را با تأخیر می‌دهند و هر زمانی که دلشان بخواهد شیر خریداری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از شیوع ویروس کرونا در کشور که روی مصرف برخی مواد غذایی از جمله لبنیات تأثیر گذاشته به طوری که در این میان به ویژه لبنیات‌های سنتی با بیشترین کاهش تقاضا مواجه شده‌اند، در این میان برخی کارخانه‌ها شیرخام دامداران را یا نمی‌خرند یا به قیمت پایین‌تر از نرخ مصوب خریداری می‌کنند. از آنجایی که شیر یک محصول فسادپذیر است و قابلیت نگهداری بیش از یک روز را ندارد مشکلاتی برای دامداران کشور به وجود آمده است. کشور در تولید شیر خودکفا است و باید برای حفظ این خودکفایی تلاش بیشتری شود.

حسین نعمتی رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری دامداران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت:‌  کارخانه‌ها شیر دامداران را زیر قیمت مصوب خریداری می‌کنند، نرخ آنها از کیلویی ۱۷۰۰ تومان تا ۲۶۰۰ تومان متغیر است. آنها ملاک صنعتی و سنتی بودن را لحاظ می‌کنند و البته بیشتر نرخ‌هایی که تعیین می‌کنند دلبخواهی است.

نعمتی با بیان اینکه قیمت مصوب شیرخام کیلویی ۲۳۹۰ تومان به اضافه ۱۵۰ تومان کرایه و جوایز است گفت: نرخ ۲۶۰۰ تومانی که کارخانه‌ها خریداری می‌کنند شاید محدود به ۵ درصد دامداری‌های صنعتی کشور نشود و ۹۵ درصد دامداری‌ها به ویژه دامداری‌های سنتی پایین‌تر از نرخ مصوب شیر خود را می‌فروشند.

* کارخانه‌های لبنیات به تعهدات پایبند نیستند

رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری دامداران با بیان اینکه مشکلات محدود به خرید با قیمت پایین نیست گفت: ‌آنها بهای شیر دامداران را با تأخیر می‌پردازند مثلاً پس از دو ماه نرخی را خودشان اعلام می‌کنند که واقعاً منصفانه نیست و به ضرر دامدار است.

وی در پاسخ به اینکه آیا قراردادی بین دامداران و کارخانه‌ها برای فروش شیر منعقد نمی‌شود گفت: آنها پایبند به تعهدات نیستند به ویژه اخیراً که مصرف شیر کاهش یافته نرخ‌هایی را خودشان تعیین می‌کنند اگر چه این نرخ‌ها تا حدودی بهتر شده است ولی همچنان زیر قیمت نرخ مصوب است.

نعمتی افزود: مشکل مهم این است که آنها به یکباره پیامک می‌زنند که مثلاً چند روزی شیر از دامداران تحویل نمی‌گیرند و دامدار در این شرایط هیچ راهی ندارد چرا که شیر یک محصول فسادپذیر است و به هیچ عنوان جای دیگری نمی‌توان آن را نگهداری کرد.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری دامداران همچنین تأکید کرد: دامداری‌های سنتی با مشکلات نفوذ واسطه‌ها هم مواجه هستند؛ شیر تولیدی آنها را واسطه‌ها با قیمت نازل خریداری می‌کنند و پول بسیار کمتری دست آنها می‌رسد.

* علیرغم ارزان‌خری کارخانه‌ها، لبنیات گران شده است

وی افزود: متأسفانه در این میان تعزیرات به جای اینکه به شرایط قیمت بازار نظارت درستی داشته باشد مثلا آن زمانی که دامداران با نرخ پایین محصول خود را می‌فروشند ورود کند اگر یک دامدار شیر خود را اندکی بالاتر از نرخ مصوب فروخته باشد بلافاصله جریمه می‌کنند و اکنون پرونده‌های زیادی برای جریمه دامداران وجود دارد.

نعمتی در پاسخ به اینکه آیا لبنیات در بازار گران نشده است، گفت: لبنیات به رغم اینکه کارخانه‌ها شیر خام دامداران را با قیمت پایین‌تری خریداری می‌کنند گران شده است مثلا میانگین قیمت ماست کیلویی ۱۷ هزار تومان است؛ مگر این ماست چقدر هزینه تبلیغ و بسته‌بندی دارد که به این قیمت می‌فروشند اما شیر دامداران را به قیمت بسیار اندک خریداری می‌کنند.

*صادرات شیرخشک انجام نشد

وی در پاسخ به اینکه آیا صادرات شیرخشک که اخیرا ستاد تنظیم بازار مصوب کرده بود انجام می‌شود، گفت: هیچگونه صادرات شیرخشک انجام نشده است که اگر می‌شد می‌توانست تعادلی در قیمت بازار و عرضه و تقاضا ایجاد کند.

به گزارش فارس، در اسفند ماه ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که برای تعادل عرضه و تقاضا صادرات شیرخشک تا پایان فروردین‌ماه انجام شود.

*قیمت خوراک دام دو برابر شد

وی در مورد خوراک دام گفت:‌ قیمت‌ها تقریبا دو برابر شده است اخیراً  دولت قیمت ذرت را کیلویی ۱۵۰ تومان افزایش داده است اما از آنجایی که خوراک دولتی به دست دامدار نمی‌رسد و یا کمتر می‌رسد مجبور هستند از بازار آزاد یا بازار سیاه تأمین می‌کنند که قیمت‌های دو برابری را مطرح می‌کنند و تغذیه دام با این خوراک گران هیچ سودی برای دامدار ندارد.

وی تأکید کرد: در استان قزوین کارخانه کنسانتره وجود دارد که از زمانی که یادم می‌آید این کارخانه همه روزه فعال بوده اما یک هفته‌ای است که تعطیل شده است.

لینک منبع خبر

نوشتهٔ پیشین
افزایش قیمت خوراک دام در بازارهای جهانی
نوشتهٔ بعدی
جایگاه فری استال در پرورش گاو شیری

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
fa_IRفارسی