عدم تناسب قیمت واکسن تب برفکی با درآمد دامداران

گرمی- سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان گرمی گفت: مشکل عدم تناسب قیمت واکسن با درآمد دامداران یک مسئله کشوری است که توسط اداره دامپزشکی و جهاد کشاورزی شهرستان نیز به مراجع ذی صلاح گزارش شده است.

عدم تناسب قیمت واکسن تب برفکی با درآمد دامداران

خلیل موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مسائل مطروحه در مورد بیماری تب برفکی دامی و افزایش قیمت واکسن این بیماری عنوان کرد: با توجه به اینکه تا سال ۹۶ واکسن تب برفکی توسط مؤسسه رازی تولید و به‌صورت رایگان و یارانه دار در اختیار دامداران قرار می‌گرفت، متأسفانه از اوایل سال ۹۷ با تشدید تحریم‌ها و عدم امکان واردات ماده اولیه واکسن، خط تولید واکسن تب برفکی در ایران تعطیل شد و به‌صورت اضطراری واکسن از شرکت وتال ترکیه توسط شرکت بخش خصوصی وارد کشور شد.

وی در خصوص قیمت واکسن تب برفکی بیان کرد: توسط مراکز مایه کوبی خصوصی تا مردادماه سال جاری هر دز واکسن ۲۵ هزار تومان توزیع می‌شد که متأسفانه با حذف تخصیص دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات واکسن و استفاده از دلار نیمایی، قیمت هر دز واکسن از ابتدای شهریور به حدود ۶۰ هزار تومان رسید.

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان گرمی در خصوص عدم تناسب قیمت واکسن با درآمد دامداران تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی اردبیل یا اداره دامپزشکی شهرستان گرمی در مورد بهادار بودن واکسن یا قیمت آن تصمیم گیرنده نمی‌باشد و عدم تناسب قیمت واکسن با درآمد دامداران به‌صورت کشوری می‌باشد که توسط اداره دامپزشکی و جهاد کشاورزی شهرستان به مراجع ذی صلاح گزارش شده است تا در صورت امکان اقدامات لازم برای کاهش فشار مالی بر روی دامداران انجام شود.

موسوی با گلایه از تأخیر برخی دامداران در واکسیناسیون دام‌های خود بیان کرد: برای سازگاری بدن دام، جهت تولید آنتی بادی‌های پیشگیرانه از بیماری، باید دامداران در فصل بهار اقدام به واکسیناسیون می‌کردند که علی رغم اطلاع رسانی‌های انجام شده از طریق بخشداری، دهیاری‌ها و فضای مجازی، متأسفانه واکسیناسیون دام‌ها به تأخیر افتاد.

وی تاکید کرد: بیماری تب برفکی جزو بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و در حالت عادی منجر به تلفات سنگین در دام نمی‌باشد و تلفات غالباً در گوساله‌های نابالغ یا دام‌های دارای سو تغذیه مشاهده می‌شود.

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان گرمی گفت: با مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در طی چند روز بیماری بهبود می‌یابد، لذا کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان به‌صورت شبانه روزی در صورت نیاز آماده ارائه خدمات فنی به دامداران می‌باشند.

لینک منبع خبر

نوشتهٔ پیشین
ممنوعیت ترخیص و توزیع نهاده دامی بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزی
نوشتهٔ بعدی
دام فاقد پلاک ملی در واحد دامداری قاچاق محسوب می‌شود

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
fa_IRفارسی
en_USEnglish fa_IRفارسی