ایرانا|تعداد کانون‌های بیماری‌ دامی در بوکان ۳۰ درصد کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه دامپزشکی بوکان گفت: تعداد کانون‌های بیماری‌های دام و طیور در سال جاری این شهرستان نسبت به سال گذشته به صورت میانگین ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اسماعیل محمدیانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کاهش در بیماریهای گروه یک (استراتژیک) از جمله “تب برفکی”، “لمپی اسکین”، “هاری”، “سی پی آر” و “اکتیما” بوده است.

وی بیان کرد: بیماری تب برفکی و لمپی اسکین در سال گذشته به ترتیب در ۱۸ و ۲۶ کانون در این شهرستان مشاهده شد که این آمار در سال جاری در تب برفکی به ۱۲ کانون و لمپی اسکین تنها به یک کانون کاهش یافت.

مدیر شبکه دامپزشکی بوکان، علت کاهش کانون بیماری های دامی در این شهرستان را پوشش و مایه کوبی خوب و نقل و انتقال‌های قانونمند دام عنوان کرد.

وی از مایه کوبی ۶۵۸ هزار و ۹۸۰ راس دام این شهرستان در سال جاری علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک خبر داد و افزود: از مجموع این تعداد دام مایه کوبی شده در بوکان، ۶۰۷ هزار و ۱۴۶ راس دام سبک و ۵۱ هزار و ۸۳۵ راس دام سنگین هستند.

“محمدیانی” گفت: این تعداد دام سبک و سنگین در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مختلف دامی در مناطق تحت پوشش این شهرستان و طی ۹ ماه نخست امسال ایمن‌سازی شدند.

وی ادامه داد: مایه کوبی، رعایت امنیت زیستی در دامداری‌ها، ضدعفونی و سم‌پاشی و جلوگیری از تردد غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به دامداری‌ها از جمله مهمترین راه پیشگیری از شیوع بیماری در بین دام‌ها است.

براساس آخرین سرشماری سال جاری، در شهرستان بوکان بیش از ۳۱۰ هزار راس دام سبک و سنگین وجود دارد.

لینک منبع خبر

نوشتهٔ پیشین
مهر|۵ طرح بزرگ گاوداری با حضور رئیس بنیاد مستضعفان در کشور افتتاح شد
نوشتهٔ بعدی
ایرنا|قیمت پایین دام زنده، فروش تولیدات عشایر گلستان را کمتر کرد

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
fa_IRفارسی