گوسفندهای اسپانیایی وارد سرخه شدند/شیردهی بیش از ۶برابری «اصف»

ایسنا/سمنان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از ورود دام‌های وارداتی از اسپانیا به شهرستان سرخه در استان سمنان خبر داد.

مصطفی شاه‌حسینی ۶ اسفندماه اظهار کرد: این گوسفند پرتولید وارداتی از نژاد «اصف» است که از اسپانیا توسط شرکت «ویرا به پرور» وارد استان سمنان شده است.
وی گفت: این شرکت دارای پروانه ۲۰۰۰ رأسی گوسفند داشتی پر تولید است که در مرحله نخست یک هزار و ششصد رأس از گوسفند نژاد «اصف» را وارد کرده و مابقی در آینده نزدیک وارد می‌شود.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برخی از ویژگی‌های این گوسفند وارداتی گفت: این گوسفند نژاد شیری با میانگین تولید شیر سالانه ۶۰۰ لیتر و دوقلوزایی ۱٫۶ درصد است که این شرکت از گوسفندهای وارداتی خود می‌تواند سالانه یک هزار و ۲۰۰ تن شیر با مجموع درصد چربی و پروتئین ۱۲درصد  تولید نماید.
شاه‌حسینی ادامه داد: میانگین شیر تولیدی در گوسفندهای بومی ایران بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم شیر بوده و میانگین بره‌گیری نیز ۸٫ است.
وی با بیان اینکه این گوسفند وارداتی نژاد «اصف» نژاد شیری بوده و از تلاقی نژادهای آواسی با ایست فریزین است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: با توجه به پتانسیل این نژاد در میزان شیردهی، می‌تواند منجر به افزایش شیر شده و کمبود شیر و گوشت را تا حدی جبران کند.
شاه‌حسینی با اشاره به برخی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ دام‌های در خطر انقراض و ورود دام‌های وارداتی به کشور گفت: حمایت از دام‌های در معرض خطر انقراض از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی بوده و برای مثال حفظ نزاد دام سنگسری در دستور کار بوده و برای سیستم دامداری عشایری و روستایی این نژاد پیشنهاد می‌شود اما برای واحدهای صنعتی دام ، دام‌های پربازده که تأمین گوشت و شیر دارند را پیشنهاد می‌کند.

لینک منبع خبر

نوشتهٔ پیشین
رفع ممنوعیت صادرات شیرخشک صنعتی در دستور کار تنظیم بازار قرار گیرد
نوشتهٔ بعدی
قیمت نهاده های دامی و محصولات کشاورزی در بازار (۹۹/۱۲/۰۶) + جدول

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
fa_IRفارسی