بیش‌از چهار هزار راس گاو علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شدند

Livestock News

مسوول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: با گزارش اولین مورد بیماری لمپی اسکین در دلگان نمونه برداری و اعلام کانون بیماری انجام و تاکنون چهار هزارو ۳۲ راس گاو در معرض خطر بیماری واکسینه و حدود سه هزارو ۱۸۵ راس دام سمپاشی شدند.

دکتر ویدا معزی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در گاو است که سلامت آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در ایران جزو بیماری‌های اخطار کردنی محسوب می‌شود که باید به محض رخداد، گزارش بیماری به ادارات دامپزشکی صورت گیرد تا اقدامات بهداشتی مناسب برای کنترل بیماری مانند نمونه برداری و واکسیناسیون انجام شود.

وی گفت: در سالجاری به دنبال وقوع بیماری لمپی اسکین در برخی مناطق کشور و افزایش اقدامات مراقبتی بیماری توسط دامپزشکی استان بویژه در سطح شهرستان های همجوار با کانون های بیماری، اولین مورد در شهرستان دلگان رصد و نمونه برداری و اعلام گزارش بیماری انجام شد.

مسوول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: علاوه بر اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از گسترش بیماری در سایر نقاط استان با توجه به جابجایی های دام بویژه مخاطرات ناشی از حمل غیرمجاز در شهرستان های زاهدان و خاش که عمده جمعیت دام سنگین به صورت متمرکز نگهداری می شوند با حضور تیم‌های کمکی، واکسیناسیون به صورت عملیات ویژه در حال انجام است.

وی بیان کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری از مردم و دامداران استان درخواست می شود تا در صورت مشاهده علائمی مانند تب، ریزش اشک و ضایعات پوستی در اسرع وقت به نزدیکترین اداره دامپزشکی شهرستان گزارش و با توجه به پایداری ویروس در محیط به ضدعفونی و پاکسازی موثر محیط دامداری و وسایل نقلیه با مواد ضدعفونی کننده بپردازند زیرا سمپاشی به موقع و مستمر سبب کنترل حشرات و مگس ها در دامداری‌ها شده و در کاهش روند بیماری موثر است.

معزی گفت: اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان آماده دریافت گزارشات، پیشنهادات و انتقادات شهروندان از طریق شماره ۱۵۱۲ است.

لینک منبع خبر

جدیدترین اخبار دامداری کشور در وبسایت مجتمع شیر و گوشت علینقیان

نوشتهٔ پیشین
حراج و تاراج دام‌های مولد کرمان در سایه صعود قیمت کاه به کوه
نوشتهٔ بعدی
افزایش هزینه‌ها، دامداران خراسان رضوی را به کشتار دام مولد واداشته است

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
en_USEnglish